Главная страница «Первого сентября»Главная страница журнала «Английский язык»Содержание №2/2008

Travelling...what for?

Обобщающий урок по учебнику Кузовлева В.П., 8-й класс

Цели: совершенствовать речевые (диалогическая, монологическая форма) и грамматические (would + Infinitive) навыки; активизировать лексические навыки; обучить аудированию с целью понимания общего содержания.
Оборудование: карточки с упражнениями; магнитофон, компьютер, доска, проектор, экран; упражнения с заданиями, выполненные на компьютере с помощью программы для презентаций “Power Point”.

ХОД УРОКА

1. Организационный момент – 1 мин.
Приветствие, сообщение о теме и характере работы на данном уроке.

Teacher: Good morning! Take your seats, please, and get ready for the lesson.

Today the theme of our lesson is “Travelling…what for?” It’s a revision lesson.

We’ve spoken a lot on how to spend your free time. Travelling is considered to be one of the best ways of spending holidays and it plays an important part in people’s entertainment.

2. Warming-up – 2 мин.
Для настройки учащихся на беседу по теме используются пословицы.

Teacher: To begin with, let’s remember proverbs about travelling. Match two parts and translate them. Repeat it after me, please…

3. Чтение высказывания с общим охватом содержания – 3 мин.
Teacher: There is a saying about travelling. Let’s read and translate it.
Do you share this opinion?

Учащиеся пытаются перевести подчёркнутые выражения в высказывании, затем отвечают на вопрос.

 

4. Развитие речевых навыков – 2 мин.
Teacher: Why do people travel? Give your reasons… Now look at the scheme. Have we mentioned all the points?

Учащиеся дополняют свои ответы, используя схему.

5. Активизация лексических навыков – 3 мин.
Teacher: Most people are fond of travelling abroad. What is more: pros or cons about going abroad? Let’s divide them into two groups.

Учащиеся называют сначала аргументы в пользу путешествия за границу, а затем аргументы против.
Teacher: Read the text and fill in the blanks with suitable words from the box. – 5 мин.

cycling, arrived, are short of money, boating, travel agency, return, canoeing, are young at heart, arranged, travel card, luggage,
accommodation, to get the most of, broadens

I like traveling because it (1)_______ my outlook and helps me to understand other cultures. I think that I’m already an experienced traveller. First of all, everything should be well planned. I’m not an adult yet so I travel with my parents. This year we decided to go to Britain. At first we went to a (2)__________ that helped us to arrange our journey. They (3)__________ for us an (4)_________ in a British hotel and booked us a (5)________ ticket. Then we packed our (6) ________ and (7) __________ at the airport. We stayed in a small hotel near London. It offered us a wide range of different activities: (8)__________ and (9)___________ for those who (10)________. (11)_______ is offered for those who want to get to remote places and are fond of scenic routes. Those who want (12)________ their holiday but (13)_________ can buy a (14)__________ which is a cheap way to see almost everything.

Учащиеся заполняют пропуски подходящими по смыслу словами и выражениями из рамки.

Key: 1. broadens; 2. travel agency; 3. arranged; 4. accommodation; 5. return; 6. luggage; 7. arrived; 8. cycling; 9. canoeing; 10. are young at heart; 11. boating; 12. to get the most of; 13. are short of money; 14. travel card

6. Развитие навыков монологической речи – 3 мин.
Teacher: Are you for or against travelling abroad?

7. Совершенствование речевых навыков (диалогическая форма) – 6 мин.
Teacher: Now I want you to make up a dialogue according to the communicative task and exchange opinions with your friend. You’ve got 3 minutes to prepare your dialogue.

(Учащимся предлагается ситуация, можно дать схему диалога, необходимые фразы.)

Teacher: Well, your time is up. Let’s listen to your dialogues and decide which one is the best.

Учащиеся рассказывают диалоги.

Teacher: So, whose dialogue is the best and why?

Учащиеся высказывают и аргументируют свою точку зрения. При оценке диалога используются следующие критерии: содержание, коммуникативность, произношение, лексический запас и грамматическая правильность речи.

Teacher: Well, thank you for your dialogues.

8. Контроль домашнего задания – 5 мин.
Teacher: Your homework was to prepare the situation “Why do you like to travel?” Let’s listen to some of you.

9. Совершенствование грамматических навыков – 3 мин.
Teacher:
Now let’s improve your grammar.

10. Аудирование с целью понимания общего содержания – 5 мин.

(Текст для аудирования взят из English, the Berlitz Way 3)

Teacher: Now you’ll hear a conversation between the travel agent and the passenger. Listen attentively and complete the blanks.

Учащиеся выбирают правильные слова, чтобы закончить диалог.

Вставьте пропущенные слова в диалог.
Agent: Pacific Airways. May I help you?
Passenger: Yes. I’d like some information about flight (1)_________ from Taipei to Osaka.
Agent: Well, what would you like to (2)________?
Passenger: Could you tell me how long the flight takes?
Agent: It (3)________ on when you fly. There’s a flight at 6:30 in the morning. That takes about three and a half hours. Do you (4)_______ leaving at 6:30 a.m.?
Passenger: I’d (5)______________ not leave that early.
Agent: Well, there’s a flight at 9:30 a.m. But there’s a (6)____________, so it takes a little longer.
Passenger: Do I have to (7)________ planes?
Agent: No, it’s a (8)_______ flight.
Passenger: Do you (9)________ any (10)_________ on that flight?
Agent: Yes, we serve lunch.
Passenger: Okay. I’d like to (11)_______ a seat on that flight and I’d like to order a (12)_______ meal.
Agent: What (13)__________ of meal would you like – seafood? vegetation? low fat?

Key: 1. schedules; 2. know; 3. depends; 4. mind; 5. rather; 6. stopover; 7. change; 8. direct; 9. serve; 10. meals; 11. reserve; 12. special; 13. kind

11. Заключительный этап урока. Подведение итогов, домашнее задание – 2 мин.
Teacher:
Now, I see that you like travelling very much and know a lot of interesting things about it. Well, our lesson is almost over. Thank you for being active at the lesson. It was very interesting to listen to your points of view. Your marks for the lesson are the following. (Учитель оценивает работу учащихся на уроке.) Now, please write down your hometask (по плану учителя). Have you got any questions?
The lesson is over. Good-bye.

Ольга Николаевна Салякаева ,
МОУ СОШ № 14, г. Благовещенск, Амурская обл.